Hoşgeldin, Ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş Yaprss

Tüfek Nedir

| Av Tüfekleri, Tüm Silahlar ve Tüfekler | 22 Şubat 2011

tüfek

tüfek

Tüfek, hafif ateşli bir silahtır.

Omuza dayanarak kullanılır. Kullanıldığı yerlere göre piyade tüfeği, su altı tüfeği, av tüfeği gibi adlar alır. Mekanizma, kundak, dipçik ve namlu olmak üzere dört ana parçadan meydana gelir. Mekanizma ateşlemeyi ve kovanı dışarı atmayı sağlar. Kundağın muhafaza ettiği namlu mermiye yön vermeye, dipçik ise tüfeğin omuza dayanarak tepkisini hafifletmeye yarar. Çeşitli tüfekler bulunur.

14. yüzyılın sonlarında kullanılmaya başlanan tüfek ilk zamanlar ağızdan doldurulan, yivsiz ve ağır bir yapıya sahipti. Ateşleme dışarıdan yapılıyordu. Bu sebeple ancak savunmada kullanılabilmekteydi. Zamanla hem savunmada, hem de taarruzda kullanılmaya başlandı. Dışarıdan ateşlemenin mahzurlarını gidermek için birbirine çarpan iki demirin çıkardığı kıvılcımla ateşlenen çakmaklı tüfekler yapıldı. Daha sonraları aynı çalışma sisteminde çakmak taşı kullanılarak daha iyi bir ateşleme mekanizması elde edildi. Buna rağmen ateş hız ve gücü hâlâ yetersizdi. Bu gayeyle tüfeklerde pekçok değişiklikler kaydedildi. Doldurmanın ağız yerine kuyruktan yapılması, namluya helezonik yiv yapılması, madenî kovanlı fişeklerin kullanılması, iğne ve kapsül sistemine geçilmesi belli başlı gelişmelerdir. Fişek hazneleri ve mekanizma sistemlerinin tüfeklerde kullanılmasıyla mermilerin art arda ateşlenmesi mümkün oldu. Buna göre 1900′lere doğru yapılan Alman Mauser ve Fransız Lebel tüfekleriyle 2000 m menzile erişildi. I. Dünya Savaşında piyade tüfeklerinin yerini makineli tüfekler aldı. II. Dünya Savaşında ise tüfek artık otomatik silahlarla bir bütün haline geldi. Otomatik ve yarı otomatik tüfeklerde, atışın otomatik olarak yapılmasını sağlamak için ilk atışta meydana gelen barut gazından faydalanılır.

Türklerde tüfeğin kullanılması Osmanlıların kuruluş devirlerine kadar dayanır. Birinci Kosova Savaşı (1389) ve İstanbul’un fethi sırasında tüfek kullanıldı. Hatta Osmanlı ordusunda tüfekçi denen ve savaşta önemli rol oynayan ordu birlikleri bulunurdu. Silahların bakım ve tamiratına çok önem verildiğinden, başlarında tüfekçibaşı bulunan, bu işlerle ilgili birlikler de vardı. Kanuni Sultan Süleyman Han zamanında tüfek imalatına ağırlık verildi. 19. yüzyılın sonlarına doğru eldeki tüfekler Avrupa’ya göre geri kaldığından Sultan II. Abdülhamid Hanın gayretleriyle daha modern Alman Mauser tüfekleri alındı. I. Dünya Savaşında, Osmanlılar pekçok çeşitte tüfek kullandı. Daha öncekilerine ilave olarak 1930′ların sonunda Türk Silah Fabrikalarında, Alman Mauser tüfeği kalitesinde tüfekler imal edildi. Bugün ordumuzda Mehmetçik 1, T-12 Keskin nişancı tüfeği, Alman HK 33, G3 ve Rus AK-47 piyade tüfekleri kullanılmaktadır.

Tüfekler, hala savaşlarda belirli görevler için muharip sınıfların yanlarında devamlı bulundurdukları silahlardır. Ayrıca tüfeğe dürbün takılarak hedefi daha yakına getirip isabet ihtimalinin artması, tüfeğe bomba takılarak (Tüfek bombası) bombaatar haline getirilmesi ve özel dürbünlerle gece bile hedefi görüp ateş edebilmek bu konudaki önemli gelişmelerdir. Piyade tüfeği dışındaki diğer av ve su altı tüfekleri de zamanla pekçok değişikliğe uğradı. Av tüfeklerinin tek ve çifte denen çift namlulu olanları vardır. Kullanıldığı yere göre kısa menzilli, uzun menzilli gibi değişik özelliklere sahiptir. Su altı tüfekleriyse su altında avlanırken tüfeğe naylon iple bağlı zıpkını atmaya yarar. Bunlar deniz içinde bilhassa balıkların avlanmasında kullanılır.

Ülkelerine Göre Tüfekler

| Av Tüfekleri, Tüm Silahlar ve Tüfekler | 22 Şubat 2011

Tüfekler

Tüfekler

 • ALMANYA:Alman tüfekleri çoğu kişiye göre dünyanın en marifetli tüfeklerindendir.Özellikle Mauser ve Heckler&Koch Almanların en tanınmış tüfek üreticileridir.Alman tüfeklerine örnek olarak G36,Kar98 ve G3′ü gösterebiliriz.
 • ABD:ABD dünyada ilk elle taşınabilen otomatik tüfek M1918 Browning’in ve ilk yarı-otomatik tüfek M1 Garand’ın anavatanıdır.Fakat 2.Dünya Savaşı’ndan sonra ürettikleri M16 ve M4 gibi tüfekler beklenen başarıyı yakalayamadı.İkisininde üretim sayısı 8.000.000′u aşmadı.
 • Birleşik Krallık:İngiliz yapımı tüfek sayısı çok azdır.Fakat İngiliz’ler kaliteli ve fazla bakım istemeyen tüfekler yaparlar.İngiliz tüfeklerine örnek olarak Bren LMG ve Lee-Enfield’i örnek verebiliriz.
 • Rusya:Rus tüfekleri kaliteli,sağlam ve uzun ömürlü olur.Ayrıca çok uzun süre hizmette kalabilir.Örnek olarak Mosin Nagant 1891 yılında Rusya İmparatorluğu’unda hizmete girmiş ve 1998′de yani 107 sene sonra Irak’ta hizmet dışı edilmiştir.Ayrıca RPD,AK-47′de kaliteli 60 yıldan uzun bir süredir kullanılan tüfeklerdir.AK-47′nin üretim sayısı 100 milyonu geçmiştir.
 • Türkler:Osmanlıdan beri farklı tasarımları olan Türkler son olarak Mehmetçik-1′i yaptılar.Bundan önce ise Kalekalıp Avunya,İstiglal gibi anti-materyel tüfekleri yapmışlardır.T-12,T-50′de bunlar arasındadır.

 • Tabanca Fiyatları

  Tarafından de 25 Ocak 2010 - 0 Yorumlar

  Tabanca fiyatları, siz tabanca severler için gerçekten ilginizi çekici olmuştur her zaman.Ancak Mke tabanca fiyatları sizinde bildiğiniz gibi her yıl değişm...

 • Sarsılmaz Kılınç 2000 Mega

  Tarafından de 13 Şubat 2010 - 20 Yorumlar

  SARSILMAZ KILINÇ 2000 MEGA 15 + 1 TEKNİK ÖZELLİKLERİ Kalibre 9x19 mm Parabellum Toplam Uzunluk 210 mm Namlu Uzunluğu 118,65 mm...

 • Sarsılmaz Kılınç 2000

  Tarafından de 11 Şubat 2010 - 45 Yorumlar

  SARSILMAZ KILINÇ 2000 15 + 1 TEKNİK ÖZELLİKLERİ Kalibre 9x19 mm. Parabellum Toplam Uzunluk 210 mm Namlu Uzunluğu 118,65 mm ...

 • Gümüşay

  Tarafından de 27 Şubat 2010 - 34 Yorumlar

  Bu silah hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

 • Zigana K

  Tarafından de 19 Şubat 2010 - 12 Yorumlar

  ZİGANA K TEKNİK ÖZELLİKLERİ Kalibre 9 x 19 Parabellum Etkili Menzil 50 m Çalışma Sistemi Basit geri tepmeli, Yarı otomatik ...